RSS
czwartek, 11 grudnia 2008
Tradycyjnej żywności
Sri Lankans dodano zachodnich wpływów do zwyczajowych diety takich jak ryż i curry, pittu (mieszanka świeżej mączki z ryżu, bardzo lekko palona i zmieszany z zintegrowany świeżego kokosa, a następnie parzona w bambusowym pleśń). Kiribath (gotowanych w śmietany grubości kokosowego do tego niesłodzone Rice-pudding który jest zaopatrzony w ostre chili przyprawe o nazwie "lunumiris"), wattalapam (pudding z bogatą malajski pochodzenia z mlekiem kokosowym, jaggery, orzechy nerkowca, jajka, przypraw i różnych tym cynamonu, goździki i gałka muszkatołowa), kottu i hoppers ( "APPA"), szybko zdemolować gotowane w gorącej zakrzywione pan, wraz z jaj, mleka lub savouries. Bliskiego Wschodu i wpływa praktyk znajdują się w tradycyjnych potraw Moor. Chociaż holenderskim i portugalskim są wpływy ze znalezionych na wyspie mieszczanina społeczności zachowania ich kultury poprzez tradycyjne, takie jak lubię Lamprais (ryż gotowany w stanie i pieczone w liściach banana), Breudher (holenderski Gwiazdkowy placek) i Bolo Fiado (Portugalski-styl warstwy ciasto) .
14:44, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 października 2008
Religia
Sri Lanka jest krajem różnorodności religijnej. Większość ludności jest głównie do syngaleski Theravada Buddyzm (67,3%). Inne grupy wyznaniowe są Hindusi (15,5%), które są prawie wyłącznie Tamils, muzułmanie (9,6%) są w większości z potomków Maurów, handlowców arabskich. Chrześcijanie (7,5%), a zwłaszcza katolików i Anglicans, są częściowo Burgh, a więc potomstwo portugalskim i holenderskim colonialists, ale głównie syngaleski i Tamils. Buddyzm jest jednak w stanie preferencyjnego traktowania, tak czy Sri Lanki Konstytucji stanowi, że państwa na rzecz ochrony i opieki nad Buddyzm jest odpowiedzialny
18:08, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 sierpnia 2008
Prowincja Północno-Centralna

Prowincja Północno-Centralna - prowincja w północno-centralnej Sri Lance.

13:41, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 maja 2008
Kolombo

Kolombo (Kolamba, Fonet.:[ˈkoləmbə], ang.: Colombo) - dawna stolica Sri Lanki (do 29 kwietnia 1982). Obecne nadal największe miasto tego kraju - 669 700 tys. mieszkańców (2003), stolica biznesowa, a także siedziba przedstawicielstw dyplomatycznych i wielu urzędów państwowych.

Znane w średniowieczu jako Kalantota. Od 1948 do 1982 stolica państwa. Kolombo to najważniejszy ośrodek gospodarczy kraju. Dobrze rozwinięty przemysł chemiczny, włókienniczy i spożywczy, a także odzieżowy i obuwniczy.

14:07, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 kwietnia 2008
Wizy
Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej 3 miesiące) wynosi 48 USD; jest ona wydawana przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie. Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca. Okres ważności wizy można przedłużyć w miejscowych biurach imigracyjnych.

Wjazdy w celach innych niż turystyczne, np. biznesowe czy tranzytowe, wymagają uzyskania odpowiedniego rodzaju wizy w Ambasadzie Sri Lanki w Warszawie. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej: paszport, jedna aplikacja i 2 zdjęcia. Przy wizie biznesowej: zaproszenie od firmy, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.
11:03, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Gospodarka Sri Lanki
Sri Lanka należy do krajów słabo rozwiniętych gospodarczo. Dochód narodowy na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 640 USD rocznie.

Dominującym działem gospodarki jest rolnictwo, w którym zatrudnionych jest około 40% mieszkańców wyspy. Dostarcza ono 25% dochodu narodowego. Uprawa głównie odbywa się na plantacjach. Powstały one już w czasach kolonizacji brytyjskiej.

Grunty orne stanowią około 30% powierzchni kraju. Roślinami uprawianymi są: ryż, palma kokosowa, kauczukowce, owoce tropikalne, herbatę, a także rośliny bulwiaste, warzywa, orzeszki ziemne, przyprawy, trzcinę cukrową oraz kakaowiec.

Herbata jako roślina uprawna na wyspie została wprowadzona jeszcze przez Brytyjczyków w 1880 roku. Występują tu dwa gatunki krzewów herbacianych. Pierwszy uprawiany jest na średnich wysokościach 600- 1300 m n.p.m., drugi to odmiana górska najlepiej udająca się na wysokościach powyżej 1300 m n.p.m. Roczna produkcja herbaty w kraju sięga 250- 300 tysięcy ton.

Do zwierząt hodowanych w Sri Lance zaliczyć można bydło rogate, głównie zebu (około 1,5 mln sztuk), bawoły (800 tys.), kozy (600 tys.), a także owce i świnie. Ważną dziedziną gospodarki, ze względu, iż jest to kraj wyspiarski, jest rybołówstwo. Śródlądowe dostarcza rocznie około 20 tysięcy ton, natomiast przybrzeżne morskie 200 tys. ton.

Przemysł wydobywczy ogranicza się do eksploatacji kamieni szlachetnych, ilmenitu, soli oraz grafitu, którego Sri Lanka jest największym producentem na świecie.

Również przemysł przetwórczy nie jest zbyt dobrze rozwinięty. Zakłady spożywcze i włókiennicze skupiają się głównie w okolicy Kolombo. Na stosunkowo dobrym poziomie znajduje się przemysł petrochemiczny, chemiczny i mineralny.

Większość energii pochodzi z elektrowni wodnej zbudowanej przy zaporze na rzece Mahaweli Ganga.
12:51, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Granat
Owoc ten pochodzi nie tylko z państw Azjatyckich, ale również z państw basenu Morza Śródziemnego. Granat ma kolor jasno czerwony, jest okrągły, lekko spłaszczony, posiada grubą skórę. W środku owoc posiada białawe pestki oddzielone białawą błoną. Owoc ten ma cierpki smak podobny do porzeczki
13:50, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 lutego 2008
Dla kierowcow

Podróżując samochodem musimy pamiętać, aby brać pod uwagę nie tylko cenę paliwa, ale również różnego rodzaju opłaty drogowe.
W niektórych krajach nie ma opłat za korzystanie z autostrad i są one bezpłatne. Te kraje to: Niemcy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia (z wyjątkiem Norwegii), Rumunia, Bułgaria oraz państwa byłego ZSRR.W pozostałych krajach niestety trzeba płacić i to najczęściej stosunkowo dużo.

Najczęściej płaci się za przejechane odcinki. Jeżeli potrzebne są winiety warto wiedzieć, gdzie możemy je nabyć. Są one ważne przez określony czas. Możemy się w nie zaopatrzyć na granicy z danym krajem lub na większych stacjach benzynowych. Należy pamiętać, że niekiedy dodatkowe opłaty pobiera się za przejazdy mostami, tunelami i górskimi trasami widokowymi.

Ceny paliw

Wiedząc jakie są aktualne ceny paliw w poszczególnych państwach Europy (patrz tabela poniżej) będziemy mogli zaoszczędzić na różnicach.

Dzięki wprowadzeniu euro mamy możliwość łatwiejszego porównywania cen w większości krajów Europy Zachodniej. Dzięki temu będziemy wiedzieli, gdzie warto zatankować do pełna, a gdzie tylko tyle, aby dojechać do następnej stacji z o wiele tańszym paliwem.

Druga istotna rzecz to pamiętajmy, żeby tankować z dala od dużych metropolii. Z reguły bowiem ceny są tam wyższe niż na prowincji. Wyjątkiem są duże centra handlowe w wielu krajach Europy Zaczodniej (m.in. Francja, Niemcy czy Włochy), w pobliżu których znajdują się stacje benzynowe z paliwami o dość umiarkowanych cenach.

Stosując się do wskazówek będziemy mogli zaoszczędzić nawet kilkanaście procent wartości tankowanego paliwa

 

14:43, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
Sri Lanka Opis
Sri Lanka (dawniej Cejlon) leży na Oceanie Indyjskim, zaledwie 48 km od wybrzeży Indii, na jednym z dawnych szlaków handlowych. Już w starożytności przybywali tu kupcy z Persji, Grecji i Rzymu. W XII w. Słynny podróżnik Marco Polo przebywając na wyspie uznał ją za jedną z najpiękniejszych w tym rejonie świata. Wyspa obfituje w złoża kamieni szlachetnych (szafiry, rubiny i ametysty).

Historia Sri Lanki liczy prawie 2500 lat. To właśnie na tej wyspie zaczyna się prawdziwy Daleki Wschód. Sri Lanka poza wspaniałymi, piaszczystymi plażami, bujną, tropikałną roślinnością i aromatyczną herbatą ma do zaoferowania barwną kulturę i zabytki historii budowanej tysiące lat przez rozwiniętą cywilizację Wschodu - Syngalezów, którzy do dziś stanowią większość etniczną Sri Lanki.

Czas przelotu na Sri lankę to około 13-15 godz. Panuje tu klimat podzwrotnikowy a średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 27 ° C, a na terenach górzystych 19 ° C. Temperatury w Kolombo wahają się od 16 ° C do 28 ° C. Pora deszczowa trwa od maja do września.
 
14:41, szwecjaurlop
Link Komentarze (11) »